Top of Iowa West All-Conference Baseball and Softball Teams Announced

by Tyler Lance
0 comment

Baseball

First Team All-Conference

  • Justin Bauer – Bishop Garrigan
  • Drew Fogarty – Bishop Garrigan
  • Garrett Heying – Bishop Garrigan
  • Nathan Merron – Bishop Garrigan
  • Keaton Helleseth – Bishop Garrigan
  • Talan Priester – North Union
  • Jake Jeske – Eagle Grove
  • Cayden Schultz – Eagle Grove
  • Tommy Miller- Forest City
  • Kellen Moore – Forest City
  • Jack Thompson – Forest City
  • Zack Beukema – West Hancock
  • Mason Graham – GHV
  • Owen Pueggel – GHV
  • Brady Hanson – Lake Mills
  • Eli Menke – Lake Mills

Second Team All-Conference

  • Cal Birkey – Bishop Garrigan
  • Drew Lappe – Bishop Garrigan
  • Carter Schwab – Bishop Garrigan
  • Danyal Fothergill – North Union
  • Carter Morphew – North Union
  • Mack Morgan – Eagle Grove
  • Syrus Willard – Eagle Grove
  • Ty Dillavou – Forest City
  • James Hagen – Forest City
  • Jackson Johnson – West Hancock
  • Anthony Eisele – North Iowa
  • Hayden Meinders – North Iowa
  • Lucas Kral – GHV
  • Dalton Mills – GHV
  • Chase Gaetzke – Lake Mills
  • Beau Kaufman – Lake Mills

Honorable Mention

  • Benjy Trainer – Bishop Garrigan
  • Colin Rasch – North Union
  • Brody Heifner – Belmond-Klemme
  • Trenton Sorensen – Eagle Grove
  • Omar Baez – Forest City
  • Andrew Hook – GHV
  • Kane Koch – Lake Mills
  • Jamison Kramersmeier – North Iowa
  • Caeden Harle – West Hancock

Player of the Year: Kellen Moore – Forest City

Coach of the Year: Jeff Jerome – Forest City

Softball

First Team All-Conference

  • Abbie Capesius – Bishop Garrigan
  • Darius Goche – Bishop Garrigan
  • Zoe Montag – Bishop Garrigan
  • Shelby Fraker – North Union
  • Emily Meyer – North Union
  • Beth Streuber – North Union
  • Olivia Von Bank – North Union
  • Jaycee Plath – North Iowa
  • Ashlyn Bechler – North Iowa
  • Addyson Jeske – Eagle Grove
  • Tarissa Middleton – Eagle Grove
  • Emma Anderson – Forest City
  • Emily Van Dusseldorp – GHV
  • Natalie Brandenburg – Lake Mills
  • Madison Edwards – Lake Mills
  • Allison Barrus – Belmond-Klemme

Second Team All-Conference

  • Sacha Alesch – Bishop Garrigan
  • Joey Doerning – Bishop Garrigan
  • Hanna Merron – Bishop Garrigan
  • Olivia Price – North Union
  • Ella Ulrich – North Union
  • Shallie Walders – North Union
  • Whytnie Johnson – West Hancock
  • Ava Meinders – North Iowa
  • Adasyn Lamb – Belmond-Klemme
  • Emilie Dougherty – Belmond-Klemme
  • Brooklyn Osborn – Eagle Grove
  • Braxton Steil – Eagle Grove
  • Allison Klein – Forest City
  • Aly Derr – GHV
  • Dottie Byars – Lake Mills
  • Finley Rogstad – Lake Mills

Honorable Mention

  • Ella Schaaf – Bishop Garrigan
  • Ainsley Ulrich – North Union
  • Eden Greensky – North Iowa
  • Dru Hagen – West Hancock
  • Kaylen Morris – Belmond-Klemme
  • Celeste Figueroa – Eagle Grove
  • Dru Seglem – Forest City
  • Brelynne Rogne – Lake Mills
  • Maddison Barrett – GHV

Player of the Year: Emily Meyer – North Union

Coaches of the Year: Elizabeth Carlton and Sara Hamilton – North Iowa

You may also like