Monday’s Area Scoreboard: Full Night of Track and Golf Around Area

by Tyler Lance
0 comment

Golf

Spencer Girls Invitational Team Scores

  1. Spencer 360
  2. Estherville Lincoln Central 402
  3. Algona 417
  4. Storm Lake 418
  5. Spirit Lake 423
  6. Sioux City East 426
  7. Mason City 440
  8. Denison-Schleswig 443
  9. Hartley-Melvin-Sanborn NTS

Algona Top 4

  • Abbie Brooks 92
  • Lainey Venteicher 100
  • Faith Zeller 110
  • Gabby Venteicher 115

Algona/Iowa Falls-Alden/Webster City Boys Triangular Team Scores

  1. Algona 166
  2. Iowa Falls-Alden 168
  3. Webster City 172

Algona Top 4

  • Alex Manske 40
  • Nathan Manske 40
  • Alex Brooks 41
  • Sam Schutjer 45

Bishop Garrigan/North Union/North Iowa Girls Triangular Team Scores

  1. Bishop Garrigan 223
  2. North Union 233
  3. North Iowa NTS

Bishop Garrigan Top 4

  • Hanna Merron 49
  • Avery Lichter 50
  • Izzie Waechter 62
  • Addison Kuper 62

North Union Top 4

  • Amelia Fothergill 51
  • Aliyah Jones 59
  • Alexis Cummins 60
  • Beth Streuber 63

Bishop Garrigan/North Union/North Iowa Boys Triangular Team Scores

  1. Bishop Garrigan 172
  2. North Union 182
  3. North Iowa NTS

Bishop Garrigan Top 4

  • Ben Greteman 41
  • Sam Greteman 42
  • Ethan Kuper 44
  • Logan Nemmers 45

North Union Top 4

  • Drew Henderson 41
  • Cobe Eischen 42
  • Caden Walders 49
  • Kolton Walter 50

Twin Lakes Conference Tournament Girls Team Scores

  1. East Sac County 407
  2. Alta-Aurelia 412
  3. Pocahontas Area 423
  4. Newell-Fonda 429
  5. Southeast Valley 435
  6. Emmetsburg 440
  7. South Central Calhoun 470
  8. GTRA 476
  9. West Bend-Mallard 477
  10. Sioux Central 485

West Bend-Mallard Top 4

  • Emma Weydert 111
  • Avery Weydert 112
  • Neleigh Almond 117
  • Maddie Morey 137

Twin Lakes Conference Tournament Boys Team Scores

  1. Emmetsburg 327
  2. Alta-Aurelia 332
  3. South Central Calhoun 342
  4. Manson-NW Webster 342
  5. Newell-Fonda 357
  6. East Sac County 362
  7. Southeast Valley 374
  8. GTRA 376
  9. West Bend-Mallard 391
  10. Sioux Central 395
  11. Pocahontas Area 396
  12. Storm Lake St. Mary’s DNP

West Bend-Mallard Top 4

  • Carson Schneider 95
  • Tyler Hansen 97
  • Houston Nielsen 99
  • Landon Montag 100

Girls Track and Field

Mason City Invitational Team Scores

  1. Mason City 174
  2. Algona 137
  3. Fort Dodge 113
  4. Marshalltown 76

Algona Top Finishers

  • 4x100m relay – 1st place, 52.54
  • Macy Knapp – 400m dash – 1st place, 1:02.99
  • Mara Davis – 1500m run – 1st place, 5:18.36
  • Andi Jensen -400m hurdles – 1st place, 1:12.33
  • Maya Lentz – high jump – 1st place, 5-01.00
  • Reagan Haynes – shot put – 1st place, 35-06.00
  • Reagan Haynes – discus – 2nd place, 103-09

Iowa Falls-Alden Invitational Team Scores

  1. Grundy Center 153
  2. Webster City 125
  3. Iowa Falls-Alden 119
  4. St. Edmond 104
  5. Bishop Garrigan 92
  6. Eagle Grove 77

Bishop Garrigan Top Finishers

  • Reagan Murphy – 100m dash – 1st place, 12.85
  • Reagan Murphy – 200m dash – 1st place, 26.68
  • Abbie Capesius – 200m dash – 2nd place, 27.55
  • Abbie Capesius – 400m dash – 1st place, 1:02.53
  • 4x400m relay (Violet Bode, Rosanne Curis, Shiloh Trainer, Alyssa Haugland) – 1st place, 4:39.78

You may also like